top of page

Do listy filmów

Kocioł/Piec CO - sterowanie zezwoleniem na pracę obiegu CO

Seria nr.

650

Kocioł/Piec CO - sterowanie zezwoleniem na pracę obiegu CO

Sterowanie pozwoleniem na pracę kotła CO ze względu na zapotrzebowanie grzania przez termostaty grzejnikowe oraz grzanie podłogowe

Forum

Pomiń opis, przejdź do filmów

Opis

Główna idea

Mam w domu grzejniki wyposażone głównie w termostaty Heat Controller firmy FIBARO oraz  termostaty Spirit firmy EUROtronic i LIVING CONNECT Z firmy Danfoss. Każdy z temostatów z powodzeniem utrzymuje zadaną temperaturę w pokoju. Chciałbym, aby system FIBARO automatycznie zatrzymał czynnik grzewczy (grzejników) w chwili, gdy termostaty i inne regulatory  osiągną zadaną temperaturę w pokojach.  


Inaczej mówiąc:

  1.  nie chce aby kocioł CO pracował nonstop nawet gdy w pokojach została już osiągnięta zadana temperatura (w każdym z pokoju może byc osobna nastawa temperatury)

  2. chcę aby kocioł CO się załączył do pracy gdy w choć jednym pokoju zrobi się za zimno

Uwaga

UWAGA: Nie można sterować pracą kotła/pieca bezpośrednio wyłączając go z prądu! 


Większość  obecnie produkowanych kotłów posiada wbudowaną automatykę, która  odpowiada za sekwencję rozruchową pieca wykonywaną po zaniku zasilania elektrycznego. W fazie startu kotła są sprawdzane m.in. podzespoły i zabezpieczenia, a sam proces jest często czasochłonny. W żadnym wypadku nie należy tego procesu przerywać - załączając i wyłączając główne napięcie pieca i w ten sposób kontrolować grzanie obiegu CO. Postępowanie takie może doprowadzić do uszkodzenia kotła, a w skrajnych przypadkach do sytuacji niebezpiecznych.


Moje rozwiązanie jest oparte o sterowanie pozwoleniem na załączanie/wyłączanie obiegu CO. Do tego celu wykorzystuję specjalnie przygotowane zaciski elektryczne wewnątrz pieca, które normalnie są podłączone do regulatora pokojowego. Tak jak pisałem wcześniej regulator pokojowy był zamontowany i mierzył temperaturę w jednym pokoju co nie zdawało egzaminu w moim domu i dlatego w sposób bezpieczny dla pracy kotła zastąpię jego miejsce regulatorem Relay Switch FIBARO.


Algorytm nie ingeruje w sterowanie termostatów. Algorytm odczytuje z termostatów ich nastawę temperatury i porównuje ją z temperaturą w pokoju. Jeśli temperatura mierzona jest już osiągnięta, to prawdopodobnie ten grzejnik jest już zamknięty i nie potrzebuje więcej czynnika grzewczego.


FIBARO dla Heat Controller od v. 4.7 ma informację pt. "potrzeba czynnika grzewczego". Algorytm uwzględnia tę informację (o ile ją włączysz w ustawieniach Heat Controller) w wypracowaniu zbiorczego zezwolenia na pracę kotła CO.


Quick App - Master controller - w plikach do pobrania znajduje się gotowy do użycia panel zbierający informacje w jednym miejscu o całym systemie grzania w domu (nastawy, temperatury, tryby pracy, otwarte okna, zamknięte grzejniki itp). Z niego dowiesz się ile grzejników (odbiorów grzejnych) wciąż żąda zapotrzebowania na czynnik grzewczy. Będziesz mógł także skonfigurować próg temp zewnętrznej (w tym  pobieranej z internetu dla twojej lokalizacji), dla której ogrzewanie w domu już nie ma sensu.

Informacje dodatkowe

Moje zalecenia

Zamiast Relay Switch możesz użyć każdego urządzenia, które może rozwierać i zwierać odpowiedni obwód elektryczny jak np. Single/Double Switch.


Pamiętaj, aby po podaniu zezwolenia na pracę pozwolić kotłowi popracować przez pewien czas - mój algorytm to gwarantuje.


O filmach serii 

650

Poruszane tematy

Usuwam zainstalowany przez dewelopera regulator pokojowy współpracujący z kotłem CO. Regulator ten podejmował decyzję o potrzebie dostarczania czynnika grzewczego do grzejników na podstawie tylko jednego pomiaru temperatury w jednym pomieszczeniu - salonie oraz na podstawie sztywno zdefiniowanych harmonogramów czasowych. Efektem takiej regulacji były niedogrzane pokoje na piętrze.

Postanowiłem wykorzystać informację zbiorczą od wszystkich termostatów - różnych producentów i na jej podstawie zezwalać na pracę kotła CO.


Ta seria filmów ma za zadanie pokazać Ci, jak możesz przekazać kotłowi CO zezwolenie na pracę w sytuacji, kiedy grzejniki tego wymagają. Na filmach zobaczysz, jak możesz do kotła podpiąć Relay Switch i sterować zezwoleniem na pracę kotła CO.


W tej serii filmów omówię napisany algorytm w języku Lua. Algorytm ten analizuje stan każdego grzejnika (jego termostatu) i na tej podstawie podejmuje decyzję czy jest wymagany czynnik grzewczy  w instalacji CO, czy nie.


Algorytm jest na tyle uniwersalny, że może obsłużyć dowolną konfigurację np. wiele grzejników w pomieszczeniach, ogrzewanie podłogowe, a nawet kilka obiegów CO i współpracę z płaszczem wodnym. 

Zastosowania

Rozwiążesz problem:

  • stale pracującego kotła CO gdy temperatura w strategicznych pokojach jest uzyskana

  • powiązania pracy grzejników i ogrzewania podłogowego z zapotrzebowaniem na pracę kotła CO

  • monitorowania ilości, które grzejniki żądają pracy kotła

  • monitoringu całej instalacji grzewczej na jednym panelu (temperatura nastawy, pomiaru, tryb pracy, otwarcie okna, maksymalne otwarcie/zamknięci grzejnika)

Tu nauczysz się:

  • jak podłączyć Relay Switch lub inny

  • jak dodać urządzenie (Relay Switch) do systemu Z-Wave

  • jak programować w języku Lua dla centrali HC3

  • jak pisać uniwersalne sceny

  • jak podzielić dom na strefy grzewcze

Materiały dodatkowe

Do pobrania (kody źródłowe)

Scena obliczająca zbiorcze zapotrzebowanie na czynnik grzewczy, a więc zezwolenie na pracę kotła CO lub otwarcia zaworów doprowadzających czynnik np. na piętra. Scena obsługuje dowolną instalację (grzejniki, grzanie podłogowe, płaszcz wodny) i dowolne termostaty/regulatory.


Oprócz sceny dostajesz Quick App - zbiorczy główny sterownik grzania w Twoim domu. To dzięki niemu będziesz widzieć zbiorczy obraz wszystkich grzejników, mat grzewczych i instalacji podpodłogowych pracujących w domu.


Aby scena startowała automatycznie za każdym razem po restarcie centrali, w warunkach wywołania sceny po lewej stronie należy wpisać:

{

    type = "se-start",

    property = "start",

    operator = "==",

    value = true,

    isTrigger = true

}


Zawartość:

  • Master Heat Controller - QA

  • Scena Lua do sterowania zezwoleniem pracy kotła C.O.

  • NOWOŚĆ: Wirtualny Thermostat (dla pomieszczeń bez fizycznego regulatora) - QA


Uzpupełnienie:

Seria filmów 670 - Detekcja otwartego okna

Wymaga aktywnej subskrypcji do portalu

Pojęcia i znaczenia

Sygnał/zezwolenie na pracę kotła CO (centralnego ogrzewania). Kocioł/piec CO do załączenia obiegu czynnika grzewczego do grzejników (kaloryferów) wymaga zezwolenia. To zezwolenie często polega na zwarciu określonych styków wyprowadzonych na listwę elektryczną kotła. Wykorzystam tę możliwość do inteligentnego sterowania poprzez zamykanie (zwieranie) zacisków przez Relay Switch FIBARO.



Obieg CO - obieg centralnego ogrzewania. Cały czas mówię o grzaniu przez piec czynnika grzewczego  używanego w instalacji grzejników. Zwykle kotły utrzymują także temperaturę dla wody użytkowej (CWU) i do tego celu wykorzystują inny obieg z wymiennikiem. Tutaj się skupiam tylko na obiegu wody centralnego ogrzewania - CO.

Forum

Do listy filmów

Wymaga aktywnej subskrypcji do portalu

Powiązane filmy DIY

Detekcja otwartego okna i obniżenie grzania przez Heat Controller

Wykrycie otwartego okna przez Heat Controller i wizualizacja otwartego okna za pomocą wirtualnego Window Sensor - Quick App.
Obniżenie nastawy termostatu przy wyłączonej automatycznej funkcji wykrywania otwartego okna w Heat Controller.

Quick App jako rozbudowany Dimmer (Lua w HC3)

Jak stworzyć własne urządzenie w centrali HC3 (nowy odpowiednik urządzenia wirtualnego - VD znanego z centrali HC2)

Double Switch montaż

Montaż i podłączenie klasycznych wyłączników światła. Doprowadzenie żyły neutralnej z pobliskiego gniazdka.

Motion Sensor i Dimmer (Lua w HC3)

Przenoszenie i dostosowanie kodu Lua z HC2 na HC3 na przykładzie opóźnienia wyłączenia światła tak długo jak jest wykrywany ruch

Filmy DIY

Filmy DIY

Film przykładowy tej serii

Wymaga aktywnej subskrypcji do portalu

Zdjęcia powstałe podczas tworzenia serii

bottom of page