Opis
Główna idea
Ten cykl filmów instruktażowych jest poświęcony bardzo “gorącemu” tematowi - chodzi o najbardziej opłacalne wykorzystanie energii elektrycznej produkowanej w domu z paneli fotowoltaicznych - PV.
Jak wiadomo oddanie energii do sieci energetycznej nie jest najlepszym “biznesem” i dlatego znacznie lepiej jest energię z PV skonsumować na własny użytek.
Istnieje wiele sposobów, a jednym z nich który samodzielnie opracowałem i opisuję jest dogrzewanie wody z paneli fotowoltaicznych dla:
obiegu ciepłej wody C.W.U.
centralnego ogrzewania C.O.
basenu w okresie letnim
Uwaga
Do utworzenia rozwiązania gwarantującego konsumpcję wyprodukowanej energii niezbędne jest zbudowanie systemu składającego się z urządzeń różnych producentów.
Potrzebna będzie m.in.
grzałka z regulatorem mocy,
pompa, zawory
i miernik energii.
Niektóre z wymienionych tu urządzeń można sterować bezpośrednio przez urządzenia FIBARO, inne wymagają integracji. W filmach dużo czasu poświęciłem integrowaniu miernika energii firmy Zamel MEW-01 przez system Supla i REST API.
Zapewniam cię, że integracja przy wykorzystaniu zapytań HTTP i REST API nie jest tak skomplikowana na jaką wygląda i że filmy DIY przedstawiają to zagadnienie stopniowo i zrozumiale.
Informacje dodatkowe
Moje zalecenia
Nie musisz zrealizować zaproponowanego przeze mnie rozwiązania w 100%.
Moją intencją jest pokazanie jak 'wycisnąć' najwięcej z fotowoltaiki.
Oczywiście bardzo korzystnym rozwiązaniem jest instalacja baterii elektrycznej (akumulatorów) i pompy ciepła, które odbiorą nadprodukcję automatycznie, ale jeśli chcesz samemu poeksperymentować i masz pomysł na inne wykorzystanie energii z fotowoltaiki to być może pewne rozwiązania przedstawione tu będą dla ciebie inspiracją.
O filmach serii
5100
Poruszane tematy
Seria filmów pokazuje możliwe sposoby wykorzystania produkowanej energii z paneli fotowoltaicznych w domu. Każdy kto ma fotowoltaikę pamięta o tym aby uruchomiać urządznia domowe (zmywarkę, pralkę czy odkurzacz) gdy świeci słońce i panele PV produkują znacznie więcej energii elektrycznej niż jest potrzebna do zasilenia wymienionych urządzeń.
Ale co potem, gdy konsumpcja energii w domu maleje?
Wtedy system fotowoltaiki zaczyna oddawać duże ilości energii do sieci.
Czy to jest dziś opłacalne?
Nie zawsze, a dodatkowo powoduje wzrost napięcia w fazach i może przyczyniać się do awaryjnego wyłączania inwertera.
Dlatego pokazałem w filmach instruktażowych, że zwykła grzałka elektryczna odpowiednio dużej mocy rzędu 3-8 kW może odpowiednio wykorzystać nadprodukcję energii i przyczynić się do dodatkowych korzyści finansowych. Cały 'problem' polega na tym, aby grzałka dużej mocy nie pobierała non-stop np. 3kW lub 8kW, bo spowodowałoby to pobranie nie tylko całej energii wyprodukowanej, ale i pobranie znacznej energii z sieci energetycznej, za którą trzeba będzie słono zapłacić.
W filmach krok po kroku omawiam co należy zrobić, aby system taki jak centrala HC3 regulowała mocą grzałki tak, aby nie dopuścić do konsumpcji większej niż produkcja.
Zastosowania
Dogrzewanie wody z paneli fotowoltaicznych dla:
obiegu ciepłej wody C.W.U.
centralnego ogrzewania C.O.
basenu w okresie letnim
Filmy nauczą cię
budowania Quick App
integracji po http (REST API) z dowolnym urządzeniem na rynku
pisania kodu Lua
Materiały dodatkowe
Do pobrania (kody źródłowe)
Quick App - integrujący się z miernikiem energii Zamel - MEW-01.
Pliki Excel i Numbers z obliczeniami charakterystyk grzałki.
Brak Quick App do sterowania grzałką i całym systemem.
Wymaga aktywnej subskrypcji do portalu
Pojęcia i znaczenia
PV - po angielsku Photovoltaic oznacza proces zamiany energii słonecznej w energię elektryczną, dzięki specjalnym panelom fotoelektrycznym. Często nazywamy je potocznie fotowoltaiką lub panelami fotowoltaicznymi. Panele generują kilkadziesiąt volt napięcia stałego, które dzięki inwerterom jest konwertowane na prąd przemienny o napięciu sieci 230 V. Nie można ich mylić z panelami słonecznymi.
Panele słoneczne - solar panels - to panele, które wykorzystując promieniowanie słoneczne nagrzewają medium (często wodę) przepływającą przez panele. Nie produkują one prądu, ale ogrzewają wodę bezpośrednio od promieni słonecznych.