Opis
Główna idea
Regulator PID to znany na całym świecie regulator (proporcjonalno-całkująco-różniczkujący ang. PID: Proportional-Integral-Derivative), który spotykasz (choć może o tym nie wiesz) na każdym kroku. Jest on zaimplementowany w sprzętach AGD (mikserze, pralce, zmywarce), w tempomacie auta, w dronie itd. Sprawdza się wszędzie tam, gdzie jest potrzeba uzyskania żądanej nastawy: temperatury, prędkości, obrotów, położenia etc. Jest to rozwiązanie znane od końca drugiej wojny światowej, które doczekało się milionów implementacji na całym świecie.
Teraz jest także dostępny na platformie FIBARO i to w dwóch wersjach:
wersji wyjścia ciągłego 0-100% (PID)
wersji wyjścia binarnego on/off (PWM)
Uwaga
Korzyści jakie niesie regulacja PID są oczywiste:
szybkie uzyskanie żądanych nastaw (zadanej temperatury, jasności oświetlenia, poboru prądu, ciśnienia ...)
utrzymanie nastawy pomimo zmiennych warunków zakłócających np. otwarcie drzwi, rolety, zapalenia światła itp.
ograniczony serwis do minimum - regulator po rozruchu nie wymaga przeglądów ani większej uwagi
regulator wykonuje swoją pracę w oparciu o przeszłe zachowania i przewiduje przyszłe sytuacje (potrafi wnioskować jak ma się zachować z wyprzedzeniem zdarzeń, które nastąpią w przyszłości)
można nim sterować urządzenia wykonawcze o płynnej regulacji PID: (0-100%), takie jak Dimmer, Roller Shutter,
można nim sterować urządzenia wykonawcze typu PWM: (załącz/wyłącz jak np. Switch'e, Wall Plug, Smart Implant)
Jego uruchomienie wymaga skonfigurowania do prawidłowej pracy, więc jeżeli masz pytania i potrzebujesz pomocy, to napisz do mnie i skorzystaj z indywidualnych konsultacji.
Informacje dodatkowe
Moje zalecenia
Jeśli poszukujesz różnych sposobów oszczędności przez opytmalizowanie pracy urządzeń w domu, to implementacja regulatora PID będzie dobrym pomysłem. Pamiętej, że do prawidłowej pracy regulatora wymagane jest określenie następujących parametrów pracy regulacji:
danych na temat pomiaru wielkość regulowanej (Process Variable)
danych o urządzeniu wykonawczym (aktorze)
nastawy regulatora: Pk, Ti, Td
W wyznaczeniu początkowych parametrów pracy regulatora Pk, Ti i Td można posłużyć się wbudowaną w Quick App klasyczną metodą doboru nastaw ‘Zieglera-Nicholsa’ wykorzystującą odpowiedź układu regulacji na skok jednostkowy.
Jeśli powyższy opis wydaje się być "magią" to mam dla Ciebie dobre wieści. Proces uruchomienia regulatora uporościłem do minimum, a od ciebie wymagam tylko zdefiniowania jakim urządzeniem sterujemy i co będziemy mierzyć :-)
Przydatne linki
O filmach serii
5500
Poruszane tematy
Jest obszera seria filmów poruszająca temat uniwesalnego regulatora PID, który ma na celu utrzymywanie preferowanych parametrów np. ogrzewania, natężenia oświetlenia, a przez to kontrolę zużytej energii elektrycznej lub gazu. Filmy pokazują praktyczne zastosowanie regulacji do utrzymania stałej jasności oświetlenia oraz podgrzewania wody włączając i wyłączając grzałkę do zadanej temperatury. Filmy omawiają działanie i konfigurację regulatora PID dla centrali FIBARO.
Zastosowania
Setki możliwych zastosowań które mają na celu utrzymywanie preferowanych parametrów pracy. Regulator potrafi między innymi:
utrzymać stałą jasność w pomieszczeniu i płynnie zwiększać/zmniejszać jasność w pokoju w zależności od tego czy zapada zmrok lub zaświeci słońce
ustawić położenie rolet, żaluzji w pokoju aby uzyskać określoną jasność. Będzie nonstop czuwał reagując podniesieniem rolet/żaluzji gdy pojawia się chmura i opuszczeniem przed zbyt dużym nasłonecznieniem
osiągnąć zadaną temperaturę w pokoju poprzez załączanie i wyłączanie niedużego elektrycznego grzejnika który nie ma termostatu i potrzebuje inteligentnego regulatora
uzyskać zadaną temperaturę lub wilgotność w pokoju dzięki podłączeniu do siłownika okna i odpowiednim otwieraniem i zamykaniem okna
Materiały dodatkowe
Do pobrania (kody źródłowe)
Pełną wersję regulatora PID/PWM można kupić wraz z dokumentacją ze sklepu pod adresem:
https://www.portal.ztechnikazapanbrat.pl/product-page/pid-regulator
Wymaga aktywnej subskrypcji do portalu